ZWIEDZANIE

Mamy Państwu do zaoferowania zwiedzenie najstarszego w Polsce muzułmańskiego meczetu drewnianego z XVIII w. Jest to unikalny zabytek, gdyż w granicach Rzeczpospolitej znajdują się tylko dwa tego typu obiekty. Drugi znajduje się w Bohonikach.

Zwiedzanie meczetu jest możliwe praktycznie przez cały rok. Od maja do końca września zapraszamy wszystkich chętnych od godz. 9.00 do 19.00. W pozostałych miesiącach, przed przyjazdem należy telefonicznie umówić się z przewodnikiem-administratorem meczetu pod numerem telefonu 502 543 871.

Z przykrością informujemy wszystkich pragnących odwiedzić meczet, że od dnia 28 kwietnia jesteśmy zmuszeni podwyższyć opłaty za zwiedzanie meczetu. Jest to związane z podwyżką opłat za energię elektryczną, ubezpieczenie, wywóz nieczystości oraz inne koszta, które w ostatnim okresie uległy podwyższeniu. Nasze opłaty nie ulegały zmianie od 2007 roku. Gmina nie jest już w stanie ponosić tych wysokich kosztów, dlatego też zdecydowaliśmy się na podwyżkę. Obecnie za wstęp od osób dorosłych opłata wynosi 10 zł, od dzieci i młodzieży szkolnej 5 zł. Zorganizowane grupy i wycieczki szkolne 250 zł (do 50 osób).

Zebrane pieniądze są przeznaczane na bieżące utrzymanie budynku (podatki, energia elektryczna, sprzątanie itp.) oraz wymagane remonty.

Dojechać do Kruszynian można autobusem PKS z Białegostoku (rozkład jazdy) lub Sokółki (rozkład jazdy) . Bądź też dowolnym środkiem lokomocji z Białegostoku w kierunku na Supraśl, potem Krynki, a następnie do Kruszynian. Odległość z Białegostoku do Kruszynian wynosi 56 km. Malownicza droga wiedzie przez sam środek Puszczy Knyszyńskiej, bogatej w zwierzynę, grzyby, jagody, orzechy i czyste powietrze.

Zwiedzając meczet należy pamiętać o:
– jest to obiekt sakralny, a więc należy zachować należytą powagę,
– przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie – nakaz religijny,
– osobom pod wpływem alkoholu wstęp do meczetu jest zabroniony – nakaz religijny,
– wewnątrz meczetu zabrania się robienia zdjęć, słuchania muzyki i spożywania alkoholu,
– przebywając wewnątrz meczetu proszę stosować się do poleceń przewodnika.

U przewodnika można zaopatrzyć się w pamiątki (przewodnik, pocztówki, breloczki itp.)

Trasę dojazdu można zobaczyć na mapie:

Mapa