Spektakl opowie historię Rzeczypospolitej
widzianą przez pryzmat obecnej sytuacji na Ukrainie i w Europie.
Nawiązując do przypadającej 15 sierpnia 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej,
przypomnimy także braterstwo narodów w walce z bolszewicką nawałą.
Data: 15 sierpnia 2022, g. 15:00
Miejsce: Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach
Wstęp wolny, ilość miejsc limitowana
My, Tatarska Jazda,
półksiężyc i gwiazda,
na stos złożyliśmy
swój życia los, na stos, na stos
– Pieśń Pułku Jazdy Tatarskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 –
Inspiracja i tematyka koncertu
Narracja Koncertu ukaże historię Rzeczypospolitej widzianą między innymi przez pryzmat obecnej sytuacji na Ukrainie i w Europie. Nawiąże ona do dawnego i obecnego braterstwa narodów I i II Rzeczypospolitej: Polaków i Kozaków, Litwinów i Tatarów, a współcześnie Polaków i Ukraińców.
Przedstawimy zarówno jasne, jak i trudne chwile naszej wspólnej historii. Głównym tematem narracji będzie jednak walka Polaków pod obcymi sztandarami i w obcych mundurach, która toczona była w myśl dewizy autorstwa Joachima Lelewela „Za Naszą i Waszą Wolność”, którą w 1830 roku umieścił on na sztandarze Powstania Listopadowego.
Nawiązując do przypadającej 15 sierpnia 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej, przypomnimy braterstwo narodów w walce z bolszewicką nawałą, a także udział w tej wojnie cudzoziemców, którzy walcząc ramię w ramię z Polakami obronili Europę przed komunistyczną nawałą.
Repertuar
Na repertuar IV spektaklu muzycznego organizowanego przez Polskich Tatarów a zarazem IV Koncertu Niepodległości w Kruszynianach składają się m.in. hybrydowe aranżacje polskich hymnów, pieśni wojskowych i religijnych oraz współczesne kompozycje instrumentalne. Zaprezentowana zostanie uznawana za pierwszy hymn Polski utwór Gaude Mater Polonia (1253), Pieśń więzienna Filaretów (1823) oraz Rota (1908). Usłyszymy pieśni legionowe z okresu I wojny światowej: A gdy na wojenkę szli ojczyźnie służyć (1915), Wojenko, Wojenko (1917), Piechota (1917), Pieśń Pierwszej O.L.K. (Ochotnicza Legia Kobiet, 1918), pieśń partyzancką Deszcz jesienny (1943), nieznany hymn 304 Dywizjonu Bombowego Piosenka o trzysta czwartym (~1943). Dopełnieniem repertuaru historycznego będzie współczesna kompozycja instrumentalna Braterstwo autorstwa Krzysztofa Kowalewskiego. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797).
W ciągu 14 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.
Ekipa IV Koncertu Niepodległości w Kruszynianach
Skład zespołu występującego w ramach spektaklu muzycznego organizowanego przez Polskich Tatarów tworzą: dyrektor muzyczny i wokalistka Koncertu Niepodległości, polsko-kanadyjska artystka – Ola Turkiewicz (śpiew), Paweł Jabłoński (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.
Konsultacje językowe: Elżbieta Frankiewicz
Konsultacje historyczne: Piotr Pacak
Scenariusz i reżyseria: Jacek „Wiejski” Górski
Dofinansowanie
Zadanie „Spektakl muzyczny organizowany przez Tatarów Polskich” zostało dofinansowane z budżetu państwa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.